Co robić z zaczerwienionym pieprzykiem?

Mam wiele pieprzyków na plecach. Jedne są płaskie inne wypukłe. Jeden z wypukłych pieprzyków (brodawek?) zrobił się nabrzmiały, wokół jest zaczerwienienie, boli przy dotyku i zrobił się jasny na czubku. Jestem za granicą i nie mogę się w ciągu kilku następnych dni udać do dermatologa. Proszę o informację co to może być.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

ciężko bez odpowiedniego badania przez dermatologa stwierdzić, co może być przyczyną Pana dolegliwości. Może to być zwykłe podrażnienie spowodowane przez mycie tego miejsca nowym płynem, mocnym wycieraniem ręcznikiem, czy nowym proszkiem do prania. Nie ma jednak pewności, żeby można było wykluczyć zmiany chorobowe.

Apelujemy, żeby w najdogodniejszym terminie udał się Pan jednak do dermatologa, który będzie w stanie obejrzeć zmianę i poddać go badaniu dermatoskopowemu. Nie należy bagatelizować problemów z pieprzykami, ponieważ mogą się na nich tworzyć zmiany nowotworowe.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, które pomogą w lepszym zrozumieniu problemu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-z-tym-zaczerwienieniem-wokol-pieprzyka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podraznienie-odstajacego-pieprzyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.