Co się dzieje w ciąży, jeśli mam wysoki wynik ANA 2?

Witam, mam 35 lat. 5 lat temu urodziłam synka w 28 tyg ciąży (skurcze w 20). Przyczyna nieznana. Po czasie miałam dodatni wynik ANA 2 (1:2560 - przeciwciał SS-A (Ro)). Przeciwciała antykardiolipidowe - ujemne, antykoagulant toczniowy - ujemny. Czy przy kolejnej ciąży będę miała szew i bede musiała leżeć. Co się dzieje w ciąży jeśli mam wysokie powyższe miana? Jakie jest ryzyko przedwczesnego porodu i jak zapobiec?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Na podstawie samego wyniku badania poziomu przeciwciał nie można określić przebiegu kolejnej ciąży. przeciwciała Przeciwjądrowe mogą występować w chorobach układowych, szczególnie w ich początkowej fazie oraz podczas leczenia. Występują też w chorobach o etiologii autoimmunologicznej m.in. w RZS, zespole antyfosfolipidowym, zapaleniach wątroby i tarczycy a także w chorobach rozrostowych i infekcyjnych.Proszę udać się do specjalisty reumatologa, który rozpocznie diagnostykę przyczyny podwyższonego poziomu przeciwciał.