Co stosować na podrażnione gardło?

Witam. Od trochę ponad miesiąca męczy mnie podrażnione gardło. Najpierw byłem u laryngologa, który stwierdził, że to nic takiego, ale jakiś probiotyk można przepisać. Nie pomógł. Z takiej racji poszedłem do internisty, stwierdził, że organizm sam musi to zwalczyć, ale dał skierowanie na USG, bo wyczuł węzeł chłonny nadobojczykowy, twardy, ruchomy, ucieka spod palca (podejrzewam, że to pozapalny, bo kiedyś miałem już powiększone węzły właśnie w tym miejscu). Przepisany antybiotyk przez internistę również nie pomógł. Z badania USG: W obu nadobojczach kilka odczynowych wezłów chłonnych, największy po stronie prawej 1cm x0,5cm, po stronie lewej 1,3cm x 0,5cm. Pojedynczy węzeł chłonny z prawidłową zatoką, w prawmy dole pachowym 1,3cm x 0,5cm. W obrębie szyi brak obecności zmienionych węzłów chłonnych. Zdjęcia USG: https://imgur.com/a/NlWiT Z morfologii powiększone limfocyty 53%. Po zrobieniu USG poszedłem jeszcze raz do innego internisty, powiedział, że to raczej nic groznego i zebym skończył brac antybiotyk od poprzedniego internisty dał Nimesil. Oczywiście nie pomógł, przynajmniej nie na gardło. Czy to coś poważnego z racji, że tyle mnie trzyma? Co to może być?

Lek. Tomasz Budlewski

sądzę że konieczna jest wizyta u laryngologa ew następnie u lekarza hematologa i szersza diagnostyka.