Co takiego może wynikać z tego rezonansu kręgosłupa?
Mam 36 lat od ok. roku mam bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym, bardzo proszę o interpretację rezenonasu: Pogłębienie kyfozy. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Obniżenie krążka międzykręgowego na poziomie Th 7,8,9. Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie Th7-10 i Th 12,l1, dehydratacja. Wielopoziomowe łagodne zmiany zwyrodnieniowe trzonów kregowych z nierównym obrysem blaszek granicznych. Osteofity drobne na krawędziach trzonów. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. Na poziomie th 3,4 i 5,6 przepukliuna. Redukcja przedrdzeniowej rezerwy płynowej. Na poziomie th 7,8,9 podwięzłowa przepuklina/ krążka międzykręgowego. Zniesienie przedrdzeniowej rezerwy płynowej. Zwężenie struktur kanału rdzeniowego obustronnie. Na poziomie th 11,12,L1protrusio/ krążka międzykręgowego. Redukcja przedrdzeniowej rezerwy płynowej. Zwężenie struktur kanału rdzeniowego obustronnie sięgające korzenia nerwu rdzeniowego prawego i lewego th12,1 . Badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowych sygnałów w obrębie stożka i rdzenia. W obrębie uwidocznionych struktur kostnych nie stwierdzono obszarów destrukcji.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam serdecznie Jakub Wiśniewski