Co to jest rak naciekający?

Jestem po mastektomii. Na wyniku badania patomorfologicznym mam: Carcinoma ductale G-2 infiltrans mammae, a później rak nacieka przylegający mięsień szkieletowy, pozostawiając minimalny margines głęboki 1,5 mm. W masie nowotworu obecne utkanie carcinoma ductale in situ typu cribriforme, NG-2.ypT1cN2a.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Określenie "rak naciekający" jest równoważne z "rak inwazyjny". Oznacza to nowotwór, który ma skłonność do dawania przerzutów i naciekania okolicznych tkanek. Przeciwieństwem raka naciekającego jest rak nienaciekający, czyli inaczej przedinawazyjny (in situ), co oznacza bardzo wczesną postać raka, w której na 100% możemy być pewni, że nie doszło jeszcze do powstania przerzutów.

U Pani z pewnością konieczne jest dalsze leczenie (chemioterapia), ze względu na przerzuty do węzłów chłonnych (N2).

Pozdrawiam serdecznie