Rak zapalny sutka dający nacieki na sąsiadujące struktury histologiczne

Dzień dobry! Otrzymano następujący wynik badania histopatologicznego: Rodzaj materiału: wycinek z guza piersi lewej. Rozpoznanie kliniczne: Ca inflammatione mammae. Rozpoznanie histopatologiczne: Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elson 7 pkt (G2): - proces nowotworowy nie nacieka skóry; - w naczyniach skóry właściwej obecne są zatory rakowe co spełnia kryteria rozpoznania. Carcinoma inflammatorium. Proszę o informację dot. rodzaju wykrytego nowotworu, jego właściwości i sposobu leczenia. Ponadto mam zapytanie, czy jedynym sposobem i właściwą kolejnością rozpoczęcia leczenia pacjenta w tym przypadku jest chemioterapia, czy też istnieją jakieś inne możliwości wyleczenia tego rodzaju rozpoznania choroby. Proszę o wskazanie specjalistów, placówek medycznych, które mają dobre opinie w skutecznym leczeniu pacjentów, przy wykryciu nowotworu piersi. Pozdrawiam Monika

Ca inflammatione mammae oraz Carcinoma inflammatorium - oznacza rak zapalny sutka; Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elson 7 pkt (G2) - oznacza raka przewodowego naciekającego o 2 stopniu zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej. Rak ma charakter zapalny, czyli jest rakiem nieoperacyjnym. Jest to rak bardzo agresywny, dający nacieki na sąsiadujące struktury histologiczne (z przewodów mlekowych do drobnych naczyń). W przypadku raka zapalnego sutka stosuje się odpowiednią, dość agresywną chemioterapię. Nie ma innego sposobu leczenia. Jeśli nowotwór dobrze zareaguje na chemioterapię, zacznie się wycofywać i zredukuje swoją masę możliwe, że wtedy będzie można wyciąć raka doszczętnie i zadecydować o dalszym sposobie postępowania (chemioterapia i/lub radioterapia). W chwili obecnej leczeniem powinien zająć się onkolog. Oczywiście polecam instytuty onkologii, które w tym względzie mają największe doświadczenie (Warszawa, Gliwice, Poznań).