Jaki to rak? Czy prawidłowe leczenie po amputacji persi?

Moja mama miała wyciętego guza, a następnie usuniętą pierś. Jest w wieku 63 lat.   Za kilka dni rozpocznie chemioterapię. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi jaki to rak, stopień jego zaawansowania, jak bardzo jest złośliwy, czy jest bardzo oporny na leczenie i jakie są rokowania i szanse na wyleczenie. Dlaczego w rozpoznaniu nazwy łacińskie różnią się po badaniu wyciętego guza od tych z usuniętej piersi. Co znaczą wyniki badania immunohistochemicznego. Czy chemioterapia którą zlecono jest dobrze dobrana, jaka jest jej skuteczność i jakie może wywołać objawy uboczne? Słyszałem o chemioterapii w tabletkach. Czy to prawda, że są miej szkodliwe? Czy w tym przypadku można je zastosować? Poniżej przedstawiam kompletne wyniki mojej mamy. Krzysztof Zabieg wykonany początkiem czerwca: Badanie histologiczne metodą HE (Y.04.903) Miejsce pobrania: guz piersi prawej godz. 4 Rozpoznanie: Carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G3 partim carcinoma in situ typus cribriforme et solidum (50%). Utkanie raka obecne w całym materiale tkankowym 4,5 x 4 x 3,7 cm dochodzące do granic cięcia. pT2 Zabieg wykonany początkiem lipca Amputacja piersi prawej sposobem Patey’a. Miejsce pobrania: pierś prawa z zawartością tłuszczowo limfatyczną Rozpoznanie: Carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G3 partim carcinoma mucinosum, partim carcinoma intraductale typus cribriforme – guz średnicy 0,8 cm położony w loży po usuniętym guzie. W brodawce oraz w pozostałej części gruczołu piersiowego utkania raka nie znaleziono. Wypreparowano 16 węzłów chłonnych dołu pachowego prawego. W 3 węzłach piętra środkowego znaleziono przerzuty raka nie wykraczające poza torebkę węzłów. pN1a. Wynik badania immunohistochemicznego: 1) Estrogen Receptor (ER) (+) 2) Progesteron Receptor (PR) (-) 3) HER 2 Protein (-) 4) E – cadheryn (+) Status HER2 oznaczono przy użyciu DACO Hercep-Test Skierowanie na dalsze leczenie: Rozpoznanie: Nowotwór złośliwy sutka prawego. Stan po kwadrantektomii. T3N1M0. Chemioterapia i radioterapia: III x EC III x Toxal (tak odczytałem pismo odręczne lekarza) RT Rozpoczęcie chemioterapii zaplanowane na początek sierpnia w odstępach co trzy tygodnie. Radioterapia po zakończeniu chemioterapii.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Rola kampanii edukacyjnych w leczeniu raka piersi

Szanowny Panie, szczerze mówiąc dziwię się, że odpowiedzi na te pytania nie uzyskał Pan od lekarza prowadzącego mamę. Uważam, że dobry kontakt między lekarzem a pacjentem i jego rodziną jest sprawą podstawową, nie tylko jeśli chodzi o leczenie nowotworów.
Może zacznę od wyniku badania histopatologicznego, wynik w obu przypadkach wskazuje na ten sam podtyp nowotworu - raka przewodowego inwazyjnego piersi. G3 to oznaczenie w klasyfikacji złośliwości nowotworu w badaniu hist-pat i oznacza raka mającego tendencję do szybkiego wzrostu i przerzutów.
O badaniu immunohistochemicznym i jego znaczeniu w raku piersi może Pan poczytać pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/po-co-oznacza-sie-receptory-hormonalne
Co do leczenia, to oczywiście, chemioterapia oraz radioterapia wydaje się niezbędna. Schemat zaproponowanego leczenia odpowiada aktualnym standardom leczenia raka piersi. Co do możliwych skutków ubocznych to może Pan o nich poczytać pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/chemioterapia
Co do chemioterapii w postaci doustnej, to akurat w raku piersi stosowana jest raczej rzadko, ponieważ większość leków cytostatycznych jest tylko w formie dożylnej. Wbrew pozorom nie wiąże się z mniejszą ilością powikłań.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty