Jaki to rak? Czy prawidłowe leczenie po amputacji persi?

Moja mama miała wyciętego guza, a następnie usuniętą pierś. Jest w wieku 63 lat.   Za kilka dni rozpocznie chemioterapię. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi jaki to rak, stopień jego zaawansowania, jak bardzo jest złośliwy, czy jest bardzo oporny na leczenie i jakie są rokowania i szanse na wyleczenie. Dlaczego w rozpoznaniu nazwy łacińskie różnią się po badaniu wyciętego guza od tych z usuniętej piersi. Co znaczą wyniki badania immunohistochemicznego. Czy chemioterapia którą zlecono jest dobrze dobrana, jaka jest jej skuteczność i jakie może wywołać objawy uboczne? Słyszałem o chemioterapii w tabletkach. Czy to prawda, że są miej szkodliwe? Czy w tym przypadku można je zastosować? Poniżej przedstawiam kompletne wyniki mojej mamy. Krzysztof Zabieg wykonany początkiem czerwca: Badanie histologiczne metodą HE (Y.04.903) Miejsce pobrania: guz piersi prawej godz. 4 Rozpoznanie: Carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G3 partim carcinoma in situ typus cribriforme et solidum (50%). Utkanie raka obecne w całym materiale tkankowym 4,5 x 4 x 3,7 cm dochodzące do granic cięcia. pT2 Zabieg wykonany początkiem lipca Amputacja piersi prawej sposobem Patey’a. Miejsce pobrania: pierś prawa z zawartością tłuszczowo limfatyczną Rozpoznanie: Carcinoma ductale invasivum mammae, Elston-Ellis G3 partim carcinoma mucinosum, partim carcinoma intraductale typus cribriforme – guz średnicy 0,8 cm położony w loży po usuniętym guzie. W brodawce oraz w pozostałej części gruczołu piersiowego utkania raka nie znaleziono. Wypreparowano 16 węzłów chłonnych dołu pachowego prawego. W 3 węzłach piętra środkowego znaleziono przerzuty raka nie wykraczające poza torebkę węzłów. pN1a. Wynik badania immunohistochemicznego: 1) Estrogen Receptor (ER) (+) 2) Progesteron Receptor (PR) (-) 3) HER 2 Protein (-) 4) E – cadheryn (+) Status HER2 oznaczono przy użyciu DACO Hercep-Test Skierowanie na dalsze leczenie: Rozpoznanie: Nowotwór złośliwy sutka prawego. Stan po kwadrantektomii. T3N1M0. Chemioterapia i radioterapia: III x EC III x Toxal (tak odczytałem pismo odręczne lekarza) RT Rozpoczęcie chemioterapii zaplanowane na początek sierpnia w odstępach co trzy tygodnie. Radioterapia po zakończeniu chemioterapii.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie, szczerze mówiąc dziwię się, że odpowiedzi na te pytania nie uzyskał Pan od lekarza prowadzącego mamę. Uważam, że dobry kontakt między lekarzem a pacjentem i jego rodziną jest sprawą podstawową, nie tylko jeśli chodzi o leczenie nowotworów.
Może zacznę od wyniku badania histopatologicznego, wynik w obu przypadkach wskazuje na ten sam podtyp nowotworu - raka przewodowego inwazyjnego piersi. G3 to oznaczenie w klasyfikacji złośliwości nowotworu w badaniu hist-pat i oznacza raka mającego tendencję do szybkiego wzrostu i przerzutów.
O badaniu immunohistochemicznym i jego znaczeniu w raku piersi może Pan poczytać pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/po-co-oznacza-sie-receptory-hormonalne
Co do leczenia, to oczywiście, chemioterapia oraz radioterapia wydaje się niezbędna. Schemat zaproponowanego leczenia odpowiada aktualnym standardom leczenia raka piersi. Co do możliwych skutków ubocznych to może Pan o nich poczytać pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/chemioterapia
Co do chemioterapii w postaci doustnej, to akurat w raku piersi stosowana jest raczej rzadko, ponieważ większość leków cytostatycznych jest tylko w formie dożylnej. Wbrew pozorom nie wiąże się z mniejszą ilością powikłań.