Utkany rak przewodowy inwazyjny w niskim stopniu zróżnicowania

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyniku: Fibroadenoma 2x1,2 cm. Skupisko poszerzonych przewodów z metaplazją apokrynową 2x1,5. W pozostałej części materiału 4,8x4, 5x3,5 cm tkanka mastopatyczna. Carcinoma lobulare invasivum mammae, Elston-Ellis G3. Bardzo nieostro odgraniczony, wielkości 2,5x2 cm. W przyśrodkowym marginesie cięcia chirurgicznego obecne utkanie ca lobulare in situ. Proszę również o informację, czy z opisu podanego powyżej wynika, że jest to rak złośliwy? Nadmieniam, że moja teściowa jest po zabiegu oszczędzającym (usunięto 1/4 piersi), aktualnie czeka na kolejną operację, mającą na celu usunięcie wezłów chłonnych dołu pachowego. Czy w tej sytuacji zasadnym byłoby, aby usunąć całkowice pierś? Będę wdzięczna za odpowiedź. Justyna G.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Na wstępie przetłumaczę Pani wynik badania histopatologicznego, aby następnie postarać się przekazać informacje z niego wynikające oraz prawdopodobny przebieg dalszego postępowania.

Wynik badania histopatologicznego oznacza, że oprócz zmiany łagodnej (fibroadenoma), zmian mastopatycznych - również łagodnych - znaleziono utkanie raka przewodowego inwazyjnego w niskim stopniu zróżnicowania, G3 wg zmodyfikowanej klasyfikacji Elstona-Ellisa. Niski stopień zróżnicowanie, niestety, nie jest czynnikiem dobrym rokowniczo. Znalezione utkanie raka przewodowego w miejscu cięcia, oznacza, że usunięcie nowotworu było nieradykalne (niecałkowite).

Zapewne kolejnym postępowaniem, oprócz usunięcie węzła chłonnego wartowniczego do badnaia histopatologicznego, będzie rozważenie całkowitej mastektomii metodą Maddena - nie będzie wymagana wcześniejsza chemioterapia, gdyż guz ma wielkość mniej niż 5 cm, i nie ma, według Pani opisów ,powiększonych węzłów chłonnych podejrzanych o zmiany nowotworowe. Zapewne potrzebna będzie uzupełniająca radioterapia. Jednak decyzja co do dalszego leczenia, będzie podjęta przez lekarza i pacjentkę.

Zapraszam do lektrury naszych artykułów o raku piersi, rodzajach operacji w raku piersi, o rokowaniu, leczeniu, leczeniu w zależności od stopnia zaawansowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.