Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Utkany rak przewodowy inwazyjny w niskim stopniu zróżnicowania

Witam. Bardzo proszę o interpretację wyniku: Fibroadenoma 2x1,2 cm. Skupisko poszerzonych przewodów z metaplazją apokrynową 2x1,5. W pozostałej części materiału 4,8x4, 5x3,5 cm tkanka mastopatyczna. Carcinoma lobulare invasivum mammae, Elston-Ellis G3. Bardzo nieostro odgraniczony, wielkości 2,5x2 cm. W przyśrodkowym marginesie cięcia chirurgicznego obecne utkanie ca lobulare in situ. Proszę również o informację, czy z opisu podanego powyżej wynika, że jest to rak złośliwy? Nadmieniam, że moja teściowa jest po zabiegu oszczędzającym (usunięto 1/4 piersi), aktualnie czeka na kolejną operację, mającą na celu usunięcie wezłów chłonnych dołu pachowego. Czy w tej sytuacji zasadnym byłoby, aby usunąć całkowice pierś? Będę wdzięczna za odpowiedź. Justyna G.
ponad rok temu

Rola kampanii edukacyjnych w leczeniu raka piersi

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Droga Pani!

Na wstępie przetłumaczę Pani wynik badania histopatologicznego, aby następnie postarać się przekazać informacje z niego wynikające oraz prawdopodobny przebieg dalszego postępowania.

Wynik badania histopatologicznego oznacza, że oprócz zmiany łagodnej (fibroadenoma), zmian mastopatycznych - również łagodnych - znaleziono utkanie raka przewodowego inwazyjnego w niskim stopniu zróżnicowania, G3 wg zmodyfikowanej klasyfikacji Elstona-Ellisa. Niski stopień zróżnicowanie, niestety, nie jest czynnikiem dobrym rokowniczo. Znalezione utkanie raka przewodowego w miejscu cięcia, oznacza, że usunięcie nowotworu było nieradykalne (niecałkowite).

Zapewne kolejnym postępowaniem, oprócz usunięcie węzła chłonnego wartowniczego do badnaia histopatologicznego, będzie rozważenie całkowitej mastektomii metodą Maddena - nie będzie wymagana wcześniejsza chemioterapia, gdyż guz ma wielkość mniej niż 5 cm, i nie ma, według Pani opisów ,powiększonych węzłów chłonnych podejrzanych o zmiany nowotworowe. Zapewne potrzebna będzie uzupełniająca radioterapia. Jednak decyzja co do dalszego leczenia, będzie podjęta przez lekarza i pacjentkę.

Zapraszam do lektrury naszych artykułów o raku piersi, rodzajach operacji w raku piersi, o rokowaniu, leczeniu, leczeniu w zależności od stopnia zaawansowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy