Rak płacikowy inwazyjny rozsiany sutka lewego

Dzień dobry! Moja mama miała postawioną diagnozę po biopsji gruboigłowej - susp. Ca. mammmae sin. Wycięto jej guz, który poddano badaniu. Właśnie odebrałyśmy wynik biopsji. Opis. Makro: Fragment tkanki sutka lewego o wymiarach 9X6X4 cm z fragmentem skóry o wymiarach 4X1 cm. W części przyśrodkowej tego fragmentu, 1 cm od granicy cięcia chirurgicznego obszar o wzmożonej spositości, wtopiony w tkankę mastopatyczną o wymiarach 2x1,5x1,5 cm, granica tylna około 0,5 cm. Po za tym obszarem tkanka mastopatyczna i tkanka tłuszczowa bez zmian. Mikro: Carcinoma Lobulare invasivum dispersum pT1c mammae sin. W preparacie 28710 widoczny naciek raka granicy tylnej odcięcia chirurgicznego. Chciałam prosić o pomoc w zinterpretowaniu wyniku.

Diagnozę po biopsji gruboigłowej - susp. Ca. mammmae sin. - oznacza: Podejrzenie raka sutka lewego. Mikro: Carcinoma Lobulare invasivum dispersum mammae sin. - oznacza w badaniu mikroskopowym histopatologicznym: Rak płacikowy inwazyjny rozsiany sutka lewego pT1c - oznacza patomorfologiczne raka (cecha T - guz) o wymiarach 1,5-2 cm. Guz został wycięty prawdopodobnie w całości, ale bez odpowiednich granic tkanek zdrowych (przynajmniej 1 cm od linii cięcia chirurgicznego, a w jednym miejscu niestety rak nacieka cięcie). W takim przypadku radzę pilnie skonsultować się z chirurgiem, który wykonywał zabieg. On powinien zadecydować albo o leczeniu oszczędzającym raka sutka albo o leczeniu radykalnym (niestety duża złośliwość patomorfologiczna raka). W leczeniu oszczędzającym stosuje się radykalizację (czyli powiększenie) wyciętego miejsca, gdzie był rak i dodatkowo (albo ocena węzła wartownika - tylko niektóre ośrodki w Polsce) i następowanie wycięcie węzłów dołu pachowego (w przypadku przerzutu do węzła wartownika) lub wycięcie węzłów chłonnych pachwowych bez oceny węzła wartownika. Z reguły stosuje się wtedy następowo radio- i czasami chemioterapię (w zależności od zajęcia węzłów chłonnych pachowych). Można też jeśli nie zgadza się pacjent na radioterapię usunąć cały sutek wraz z dołem pachowym. O wszystkim musi zadecydować chirurg prowadzący. Ewentualnie można przed wizytą u chirurga skonsultować się jeszcze pilnie z onkologiem.