Co wynika z mojego rezonansu kolana?

Witam.Od kilku miesięcy mam problem z kolanem,czasem się zacina,ciężko się jest podnieść z przysiadu i boli w środku lub zboku kolana.Bol ten wybudza mnie co dzień 5-6 rano.lekarz zlecił mi RM lecz na wizytę muszę jeszcze poczekać.,chciałabym prosić o pomoc w interpretacji opisu RM.Umiarkowane śródłatkowe zwyrodnienie i wczesne poziome rozwarstwienie tylnej części MM z kilkukomorowym kompleksem torbieli torbieli przylatkowych wzdłuż tylno-przyśrodkowych struktur torebkowych.Dodam że mam 39 lat.Dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani dolegliwości mają związek ze zwyrodnieniem łąkotki. Łąkotki stawowe służą przenoszeniu obciążeń z powierzchni stawowych na kości (udową i piszczelową). Są zbudowane z włókien kolagenowych, co pozwala na właściwą amortyzację, pod warunkiem że w wyniku urazu czy zwyrodnienia nie dojdzie do zaburzeń pracy łąkotki. Wówczas nacisk na powierzchnie stawowe zwiększa się, a chrząstka w kolanie nadmiernie szybko zużywa się i przestaje pełnić swoją funkcję. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-zwyrodnieniowo-przeciazeniowe-lakotki-przysrodkowej.

Uszkodzenie łąkotki w Pani przypadku najprawdopodobniej doprowadziło do powstania torbieli – czyli gromadzenia się płynu stawowego w okolicach łąkotki. To właśnie torbiele powodują dokuczliwy ból oraz objawy mechaniczne (blokowanie, przeskakiwanie wewnątrz stawu). W zależności od rozmiaru torbieli można podjąć próbę leczenia zachowawczego, polegającego na oszczędzaniu kończyny, zażywaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz rehabilitacji. Niekiedy również wykonywane są nakłuwania torbieli w celu usunięcia z nich płynu – o szczegóły proszę zapytać lekarza ortopedę. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-zwyrodnieniowo-przeciazeniowe-lakotki-przysrodkowej.

Jeśli takie leczenie nie przyniesie rezultatu, specjalista może zadecydować o konieczności przeprowadzenia artroskopii. Więcej o zabiegu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.