Co wynika z mojego rezonansu kolana?
Witam.Od kilku miesięcy mam problem z kolanem,czasem się zacina,ciężko się jest podnieść z przysiadu i boli w środku lub zboku kolana.Bol ten wybudza mnie co dzień 5-6 rano.lekarz zlecił mi RM lecz na wizytę muszę jeszcze poczekać.,chciałabym prosić o pomoc w interpretacji opisu RM.Umiarkowane śródłatkowe zwyrodnienie i wczesne poziome rozwarstwienie tylnej części MM z kilkukomorowym kompleksem torbieli torbieli przylatkowych wzdłuż tylno-przyśrodkowych struktur torebkowych.Dodam że mam 39 lat.Dziekuje

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
Pani dolegliwości mają związek ze zwyrodnieniem łąkotki. Łąkotki stawowe służą przenoszeniu obciążeń z powierzchni stawowych na kości (udową i piszczelową). Są zbudowane z włókien kolagenowych, co pozwala na właściwą amortyzację, pod warunkiem że w wyniku urazu czy zwyrodnienia nie dojdzie do zaburzeń pracy łąkotki. Wówczas nacisk na powierzchnie stawowe zwiększa się, a chrząstka w kolanie nadmiernie szybko zużywa się i przestaje pełnić swoją funkcję. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-zwyrodnieniowo-przeciazeniowe-lakotki-przysrodkowej.
Uszkodzenie łąkotki w Pani przypadku najprawdopodobniej doprowadziło do powstania torbieli – czyli gromadzenia się płynu stawowego w okolicach łąkotki. To właśnie torbiele powodują dokuczliwy ból oraz objawy mechaniczne (blokowanie, przeskakiwanie wewnątrz stawu). W zależności od rozmiaru torbieli można podjąć próbę leczenia zachowawczego, polegającego na oszczędzaniu kończyny, zażywaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz rehabilitacji. Niekiedy również wykonywane są nakłuwania torbieli w celu usunięcia z nich płynu – o szczegóły proszę zapytać lekarza ortopedę. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zmiany-zwyrodnieniowo-przeciazeniowe-lakotki-przysrodkowej.
Jeśli takie leczenie nie przyniesie rezultatu, specjalista może zadecydować o konieczności przeprowadzenia artroskopii. Więcej o zabiegu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/artroskopia.