Co znaczą powiększone węzły chłonne?

Witam! Jestem mężczyzną i mam 20 lat. Od ponad 9 miesięcy mam problem z powiększonymi węzłami chłonnymi. Węzły powiększone są na szyi nad obojczykami, w dole obojczykowym, pod pachami, w pachwinach, węzły znajdujące się na szyi i w pachwinach są malutkie, ruchome względem podłoża pod pachami, odrobinkę większe, ale także ruchome. Czuję się dobrze poza stanami podgorączkowymi w dzień 37,4, których nie odczuwam, nie pocę się w nocy, nie mam świądu, nie schudłem. Wiele czytałem na temat limfadenopatii i myślę o samych najgorszych rzeczach takich jak białaczka, ziarnica złośliwa, chłoniaki nieziarnicze. Czy przy tych chorobach rozrostowych węzły są ruchome? Czy do tej pory zauważyłbym już jakieś objawy ogólne typu świąd, poty nocne itd.? Byłbym bardzo wdzięczny za szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Zdecydowana większość limfadenopatii ma podłoże nienowotworowe. Pomimo postępu wiedzy medycznej i metod diagnostycznych nie we wszystkich przypadkach udaje się wykryć jednoznaczną przyczynę. Ważne jest w tym przypadku bardziej wykluczenie groźnych chorób niż ustalenie przyczyny do końca. Im pacjent jest starszy tym ryzyko, że mamy do czynienia z nowotworem jest większe.

By zweryfikować przyczynę, proszę jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje dalszym procesem leczniczym i ewentualnie skieruje do specjalisty.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl