Co znaczą zwiewne zagęszczenia o charakterze mlecznej szyby?

Dziękuję za wyjaśnienia dot. opisu TK płuc. Mam pytanie dot. cytuję …zwiewne zagęszczenia o charakterze mlecznej szyby… Powyższe to opis tego, co widać na zdjęciu TK. Moje pytanie: Jakie faktycznie są zmiany w płucu w obszarze ww. zmian? - Czy np. zmienne w czasie są średnice oskrzeli, pęcherzyków płucnych, a tym samym zmienne wypełnienie powietrzem i to powoduje w TK, że w tym obszarze wysycenie jest zróżnicowane? - A może ściany oskrzeli i pęcherzyków zrobiły się z przezroczystych częściowo przezroczyste? - A może ściany oskrzeli i pęcherzyków stały się w różnym stopniu pogrubiałe?

Witam!
Zwiewne zagęszczenia o charakterze mlecznej szyby to określenie radiologiczne, które może odpowiadać wielu przyczynom klinicznym. Wszystkie łączy fakt, że dochodzi w nich do nacieku zapalnego tkanki śródmiąższowej płuc. Takie zmiany o których mówimy nie wiążą się ze zmianą światła oskrzeli lub pęcherzyków, ale przestrzeni pomiędzy pęcherzykami czyli tzw. tkanki śródmiąższowej płuc. W przypadku wyniku tego badania (o ile dobrze pamiętam) radiolog sugeruje, że zmiany odpowiadają zmianom w przebiegu pylicy - azbestozy. Jeśli w ciągu życia (nawet kilkadziesiąt lat temu) występowało narażenie na ten materiał to takie rozpoznanie jest bardzo prawdopodobne. W przypadku pylicy naciek zapalny jest wtórnie spowodowany obecnością drobinek pyłów. Inne choroby które mogą powodować zwiewne zagęszczenia o charakterze mlecznej szyby to śródmiąższowe zapalenie płuc, choroby układowe czy sarkoidoza. Pozdrawiam serdecznie!