Co znaczy aorta o silniej rozwiniętym i wysyconym łuku?

Dzień dobry, mama (64 lata, brak rozpoznanych chorób płuc, brak przebytych chorób płuc (poza zapaleniem płuc ok. 35 lat temu)) otrzymała dziś wyniki RTG klatki piersiowej. Wizytę u lekarza ma dopiero w przyszłym tygodniu, więc proszę o opinię odnośnie opisu: Niewielkie zgrubienie opłucnej szczytów. W polu górnym prawym kilka zagęszczeń drobnoguzkowych. Cienie widoczne w polu dolnym prawym mogą odpowiadać zgrubieniom opłucnej. Poza tym płuca nadmiernie przejaśnione, bez widocznych zmian ogniskowych. W rzucie wnęki prawej widoczny cień o zaokrąglonym zarysie - może odpowiadać aorcie wstępującej, do porównania ze zdjęciami poprzednimi. Sylwetka serca szerokości w granicach normy. Aorta o silniej rozwiniętym i wysyconym łuku. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie, Piotr

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze konieczne będzie rozszerzenie diagnostyki proszę koniecznie udac się do lekarza pulmonologa