Co znaczy fizjologiczna lordoza znacznie spłycona na poziomie C5/C6 i okrężne uwypuklenie krążka?

Proszę o sprecyzowanie wyniku tomografii komputerowej, gdzie wykazano: fizjologiczna lordoza znacznie spłycona na poziomie C5/C6 okrężne uwypuklenie krążka m/k ze zwapnieniami modeluje worek oponowy na poziomie C6/C7 okrężne uwypuklenie krążka ze zwapnieniami modeluje worek oponowy i wraz ze zmianami wytwórczymi w stawach unkowertebralnych obustronne spłyca zachyłki bocznei zwęża światła otworów m/k

Lek. Michał Lenard

Odcinek szyjny kręgosłupa posiada fizjologiczną lordozę, czyli wygięcie się do przodu. Spłycenie lordozy oznacza, że to wygięcie jest mniejsze i kręgosłup jest bardziej pionowy, co może skutkować nieprawidłowym rozłożeniem sił na kręgosłup, bólem szyi, mrowieniem kończyn itp. Uwypuklenie krążka zaś to sytuacja, w której tzw. krążek międzykręgowy wybrzusza się z pomiędzy trzonów kręgów (gdzie powinien być) w stronę kanału kręgowego i uciska rdzeń kręgowy, również dając objawy bólowe, mrowienia, a nawet niedowłady. Wynik badania powinien ocenić lekarz, który je zlecił, a następnie zdecyduje on o postępowaniu. Pozdrawiam!