Co znaczy opuchlizna wokół kostki?

Witam, 8 tygodni temu złamałam kość strzałkową oraz piszczel, bez przemieszczeń. 2 tygodnie temu lekarz zdjął mi gips, powiedział, że kości się ładnie zrosły i kazał ćwiczyć oraz chodzić o kulach jeszcze przez 2 tygodnie stopniowo obciążając nogę. Od dwóch dni staram się już chodzić bez kul ale przy tym noga puchnie wokół kostki, nie towarzyszy temu żaden ból ani utrudnienia w chodzeniu. Czy to coś poważnego i powinnam zgłosić się do lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami lekarzy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-wypadku-w-wyniku-chodzenia-opuchlizna-kostki-minie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-opuchlizna-po-skreceniu-kostki-u-28-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opuchlizna-kostki-minie.

Opuchlizna po złamaniach wynika ze zmniejszenia przepływów płynów w danej kończynie. Unieruchomienie nogi na czas jej regeneracji, a później odciążenie kończyny poprzez chodzenie o kulach mogło spowodować zmiany w gospodarce płynów. Problem obrzęku, który Pani zgłasza, może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po złamaniu. Być może za szybko obciążyła Pani stopę albo jednorazowo nakłada na siebie zbyt duży wysiłek fizyczny.

Jednak, by mieć pewność, czy objaw ten minie wraz z upływem czasu, należy stwierdzić jakiego rodzaju jest to opuchlizna. Dlatego gdyby niepokojące sygnały nie mijały przez tydzień, warto porozmawiać z fizjoterapeutą bądź też lekarzem ortopedą. Jeśli badanie wykaże, że wszystko jest w porządku, trzeba będzie wdrożyć regularne ćwiczenia poprawiające zakres ruchomości i siłę obciążenia kończyny. W razie gdyby objaw ten nie ustępował, może się okazać, że warto skorzystać z pomocy flebologa w celu oceny przepływu krwi przez naczynia krwionośne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.