Co znaczy ta niewielka wypuklina krążka?

Co to znaczy niewielka wypuklina krążka międzykręgowego dochodząca do worka oponowego . spłycenie lordozy lędźwiowej .zaostrzenie kata krzyżowo lędźwiowego .jak to leczyć i czy to jest groźne

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wypuklina krążka międzykręgowego, spłycenie lordozy lędźwiowej to schorzenia wskazujące na zwyrodnienie kręgosłupadyskopatię. Jeżeli wypuklina nie jest wielka i nie daje większych objawów w postaci nasilonego bólu utrudniającego lub wręcz uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie, to nie ma powodu do obaw. Faktem jest, że schorzenia kręgosłupa, w tym te wynikające z zaniedbań względem tego narządu, postępujące latami, są bardzo częstą przypadłością dorosłych ludzi – nie tylko starszych, lecz nawet bardzo młodych. Proszę zapoznać się z tym artykułem, z niego dowie się Pan, czym jest dyskopatia: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia.

Jeśli chodzi o leczenie wypukliny, to wiele zależy od dolegliwości – stopnia nasilenia oraz czasu trwania tychże dolegliwości. W przypadku niewielkiej wypukliny krążka międzykręgowego niewykluczenie, że wystarczy fizjoterapia – która kluczowa jest w leczeniu większości chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz farmakoterapia (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ewentualnie także leki rozluźniające mięśnie szkieletowe). Szerzej dotyka tego problemu nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bolu-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.