Co znaczy ta plamka na oku u córki?

Córka lat 2 od urodzenia posiada na twardówce szaroniebieska plamkę (oczy ma brązowe). Co oznacza taka plamka ? Ciężko uchwycić na zdjęciu ta zmianę, bo jest umiejscowiona pod dolna powieka w wewnętrzne kąciku oka i jest widoczna tylko wtedy gdy córka patrzy pod kątem.. Plamka się nie powiększa ani nie jest wypukła.
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Profesjonalna higiena brzegów powiek

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Z Pani opisu wynika, że zmiana ta może być melanozą oczną. Jest to łagodna zmiana płaska barwnikowa. Melanoza powstaje z komórek barwnikowych, które podczas rozwoju embrionalnego wędrują do skóry, błon śluzowych i błony naczyniowej oka.

W obrębie zmian płaskich można wymienić: wrodzoną melanozę nabłonka spojówki, a także pierwotną i wtórną melanozę nabytą.

Można wywnioskować, że u Pani córki występuje wrodzona melanoza. Dotyczy ona w większości osób z ciemniejszą karnacją i ciemną barwą oczu. Umiejscowiona jest w okolicach rąbka rogówki. Ma postać jednostronnego i płaskiego zabarwienia.

Należy pamiętać, że zmiany barwnikowe nie stanowią zagrożenia. Większej uwagi wymagają zmiany barwnikowe uwypuklone, zmieniające barwę, kształt i wielkość.

W celu rozwiania wątpliwości zalecamy skonsultować tą zmianę u okulisty dziecięcego.

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:

https://uroda.abczdrowie.pl/zmiany-barwnikowe-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty