Co znaczy ta plamka na oku u córki?

Córka lat 2 od urodzenia posiada na twardówce szaroniebieska plamkę (oczy ma brązowe). Co oznacza taka plamka ? Ciężko uchwycić na zdjęciu ta zmianę, bo jest umiejscowiona pod dolna powieka w wewnętrzne kąciku oka i jest widoczna tylko wtedy gdy córka patrzy pod kątem.. Plamka się nie powiększa ani nie jest wypukła.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Z Pani opisu wynika, że zmiana ta może być melanozą oczną. Jest to łagodna zmiana płaska barwnikowa. Melanoza powstaje z komórek barwnikowych, które podczas rozwoju embrionalnego wędrują do skóry, błon śluzowych i błony naczyniowej oka.

W obrębie zmian płaskich można wymienić: wrodzoną melanozę nabłonka spojówki, a także pierwotną i wtórną melanozę nabytą.

Można wywnioskować, że u Pani córki występuje wrodzona melanoza. Dotyczy ona w większości osób z ciemniejszą karnacją i ciemną barwą oczu. Umiejscowiona jest w okolicach rąbka rogówki. Ma postać jednostronnego i płaskiego zabarwienia.

Należy pamiętać, że zmiany barwnikowe nie stanowią zagrożenia. Większej uwagi wymagają zmiany barwnikowe uwypuklone, zmieniające barwę, kształt i wielkość.

W celu rozwiania wątpliwości zalecamy skonsultować tą zmianę u okulisty dziecięcego.

Podobna tematyka została poruszona w poniższym artykule:

https://uroda.abczdrowie.pl/zmiany-barwnikowe-oka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.