Co znaczy ten ból kolana?

Dzień dobry. Od pewnego czasu mam problem z kolanem. Nie miałam wcześniej problemów, bolało mnie co jakiś czas sporadycznie. Parę dni temu ból się zaczął nasilać, przeskoczyło mi coś w kolanie i gdy chodziłam miałam uczucie jakby coś mi w środku przeszkadzało. Od tego momentu kolano boli mnie codziennie, przy chodzeniu czasami coś przeskakuje, przy zginaniu i prostowaniu chrupie w nim.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

codzienny ból kolana oraz opisane przez Pana dolegliwości wymagają diagnostyki lekarskiej. Ciężko bowiem znaleźć źródło problemu bez wykonania określonych badań oraz przeprowadzenia szczegółowego wywiadu lekarskiego.

Ból kolana może wynikać z niewłaściwej postawy lub być skutkiem noszenia nieodpowiedniego obuwia. Czasem jednak może zwiastować problemy zdrowotne, np. boreliozę. Więcej na ten temat pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-kolana-moze-byc-objawem-wielu-chorob-czy-to-borelioza-wideo.

Przeskakiwanie w kolanie może natomiast oznaczać chondromalację rzepki. Wówczas oprócz charakterystycznego chrupania w kolanie pojawiają się także dolegliwości bólowe, obrzęk (zwłaszcza w przypadku przeciążenia) oraz brak stabilności. Przypadłość ta została opisana w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/chondromalacja-rzepki.

Proszę więc udać się do ortopedy, który zaleci dalsze postępowanie. Być może wskazana będzie także wizyta u fizjoterapeuty.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.