Co zrobić, aby natrętne myśli ustąpiły?

Witam, Od czerwca tego roku mam duży problem. Jesteśmy kochającą się rodziną, mam kochanego synka (6 lat), a w sierpniu urodził mi drugi kochany synek. Problem ma taki, że kiedy w czerwcu żona poszła do szpitala zaczęło się coś ze mną dziać, zaczęły nachodzić mnie natrętne myśli, że ja dzieci nie kocham, że mogę zrobić im krzywdę, zaczął się wewnętrzny niepokój, duszności, ból głowy i wewnętrzne rozbicie - trwa to do dziś, boję się spojrzeć na dzieci, żeby nie nadeszły mnie te choler*e myśli. Zaobserwowałem, że jak się denerwuję w ciągu dnia to mi się delikatnie głowa trzęsie. Mam 33 lata, do czerwca byłem osobą, która szybko żyła, łatwo nawiązuję kontakty, ale coś się zacięło - rozmowa, np. z panią w gminie już mnie stresuje, próbuję się kontrolować, ale nie zawsze wychodzi, stresuje mnie np. rozmowa z osobą, która patrzy mi prosto w oczy, boję się komuś o tym stanie powiedzieć. Proszę o poradę - co mam zrobić, gdzie się udać i czy te choler*e natrętne myśli odejdą i zacznę normalnie funkcjonować? Pozdrawiam

Witam!

Pana samopoczucie może być obniżone z powodu odczuwania silnego lęku. Przyjście na świat dziecka jest zawsze dużym wydarzeniem dla obojga rodziców. Bez względu na to, które jest to dziecko.
Pana problemy są najprawdopodobniej wynikiem rozwoju zaburzeń lękowych. Ich podłożem mogą być problemy i wewnętrzne konflikty. Warto w tej sprawie poradzić się lekarza psychiatry, który może zdiagnozować problem i w razie potrzeby zalecić odpowiednie leczenie. Ważne jednak, by podjął się Pan uczestnictwa w psychoterapii. Terapia jest podstawową formą leczenia zaburzeń lękowych, gdyż pozwala pracować nad psychicznymi problemami będącymi podłożem powstawania zaburzeń.
Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą oraz psychiatrą. Pomoc specjalistów może dać Panu możliwość poprawy psychicznej sytuacji i powrotu do równowagi wewnętrznej.

Pozdrawiam

Witam,

OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne), inaczej nerwica natręctw, to uciążliwe zaburzenie psychiczne, wymaga ukierunkowanego leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Kompulsje czyli przymusowe czynności, np. mycie rąk, spowodowane są potrzebą rozładowania silnego napięcia (lęku) i paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło.
Zalecałabym Panu konsultację psychiatryczną - szczegółowa diagnostykę i ewentualnie leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.

Pozdrawiam serdecznie