Jak pozbyć się takich natrętnych myśli?

Witam. Mam problem. Od czerwca mam stwierdzone zaburzenia nerwicowo-lekowe, najprawdopodobniej stalo sie to pod wplywem zakonczenia znajomosci z toksycznymi znajomymi ktorzy mowili co mam robic, wszystko musiało byc tak jak oni chcieli itd,jak cos bylo nie po ich mysli to od razu kłótnia. Bylam kilka razy u psychologa ale po jakims czasie przestało to cokolwiek dawac i zrezygnowalam. Od tamtego czasu wszystko sie pogarsza. Mam cały czas mysli głównie dotyczące mojego partnera np ze go nie kocham, ze nic przy nim nie czuje. Mialam mysli ze jestem pedofilem, ze jestem homo, nie dawalo mi to żyć bardzo straciłam na wadze i nie moglam w nocy spac. Tr mysli sa ze mna praktycznie 24h,znikaja tylko wtedy gdy jestem obok mojego partnera. Od kilku dni mam mysli że partner mojej mamy mnie zgwałci, albo ze moj chlopak mnie zgwalcil(zawsze jak uprawiamy seks to tego chce) i ogolnie nie mam żadnych podstaw zeby tak uważać i wiem ze to wszystko nieprawda ale nie dają mi te mysli żyć nie wiem już jak sobie z tym poradzić. Co kilka dni to są nowe mysli i one non stop sie powtarzają np o tym gwałcie, o pedofilii itd. Nie umiem juz sobie z tym radzic, wiem ze to nieprawda wszystko i ze tak nie jest ale przez to wszystko mam zly humor i gdy juz nie daje rady to płacze. nie daje mi to wszystko spokoju. wiem ze zadna z tych mysli nie jest prawdziwa ale caly czas mi zatruwaja glowe prosze o pomoc... Nie mam podstaw zeby jakakolwiek z tych mysli była prawdziwa a jednak one sie biorą albo np ze moj mlody brat bedzie pedofilem blagam o pomoc!!!

Szanowna Pani,

wskazana jest szczegóŁowa diagnostyka i ukierunkowane leczenie.

OCD to choroba wymaga systematycznego leczenia. OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne), inaczej nerwica natręctw, to uciążliwe zaburzenie psychiczne, wymaga ukierunkowanego leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Kompulsje czyli przymusowe czynności, np. mycie rąk, spowodowane są potrzebą rozładowania silnego napięcia (lęku) i paradoksalnie wzmacniają chorobę, są odbierane przez organizm jako nagroda (czynności neutralizujące), które wywołują myśli obsesyjne (przeżywane są w sposób przykry), które pojawiają się w głowie wskutek negatywnych automatycznych myśli (ocen, interpretacji). Kompulsje, przymusowe czynności mają zapobiec jakimś negatywnym zdarzeniom i to jest takie błędne koło.

Wysoką skuteczność potwierdzoną empirycznie wykazuje CBT (psychoterapia poznawczo - behawioralna).

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś