Co zrobić w przypadku bólu po operacji żylaków powrózka nasiennego?
Po operacji żylaków powrózka nasiennego, a następnie wodniaka jądra powstałego z przyczyny poprzedniej operacji, wystąpił ból i powiększenie najądrza. W obrazie USG jest pokazane, że w najądrzu występują płyny. Jedyne co powiedział lekarz to możliwość usunięcia najądrza. Miesięczna antybiotykoterapia nie poskutkowała. Jakie są możliwości postępowania w tej sytuacji. Ponieważ wycinanie najądrza nie jest interesującą opcją.

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Jan Bujok Chirurgia
60 poziom zaufania
Witam. Takie objawy jak Pan opisuje czasami mogą utrzymywać się nawet do 3 miesięcy (bóle jądra, powiększenie jądra i pogrubienie powrózka nasiennego). Obrzęk i ból są zapewne spowodowane zaburzonym odpływem krwi z operowanego jądra i nie ustąpią do czasu wytworzenia nowych naczyń krążenia obocznego. Taki stan wymaga jednak okresowej kontroli i badania lekarskiego. Nieprzyjemne objawy powinny się powoli wycofywać. W takich sytuacjach najlepszym lekiem jest czas. Trzeba być cierpliwym. Dodatkowo może Pan stosować po prostu leki przeciwbólowe z komponentą przeciwzapalną, które zmniejszą obrzęk. Postępowaniem, które u części pacjentów przynosi ulgę jest także noszenie ciaśniejszej bielizny, która będzie podtrzymywać operowane jądro. Jeśli zbadał Pana lekarz i powiedział, że wszystko jest w porządku to tak jest. Proszę się uspokoić i za 2-3 miesiące udać się na kontrolę.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42