Co zrobić z tą infekcją palca w ciąży?

Witam. Jestem w 9 tc, a także mam problem z moim palcem. Zdecydowanie mam jakąś infekcje, palec jest ciepły, boli, paznokiec mi czesciwo odchodzi tworząc jakby tunel miedzy palcem a paznokciem. Mieszkam w Wielkiej Brytanii, lekarz mi przepisal fusilic acid 20mg krem. Boje się, bo znajomy lekarz odradził mi używanie tego kremu, ze to moze zaszkodzić dziecku, ale ja musze w końcu coś zrobić z moim palcem. Proszę o porade, juz sama nie wiem, co mam robić, nie mam szans na inną konsultacje lekarska tu, w UK. Dziekuje i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety trudno podważać opinię lekarza bez obejrzenia palca oraz poznania etiologii infekcji. Faktycznie I trymestr ciąży to okres, kiedy przyszła mama zdecydowanie powinna powstrzymać się przed stosowaniem leków, ponieważ wiele z nich wykazuje działania teratogenne i może zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-w-ciazy. Niemniej infekcja bakteryjna – jeżeli faktycznie taka się rozwija u Pani – jest zdecydowanie dużo bardziej niebezpieczna.

Fucidic acid, czyli kwas fusydowy to antybiotyk w postaci kremu stosowany m.in. w takich chorobach jak zanokcica czy liszajec. Ponieważ ma postać kremu, to jego najwyższe stężenie osiągane jest w naskórku i górnych warstwach skóry właściwej – nie przenika więc do krwioobiegu, a co za tym nie powinien wywierać negatywnego wpływu na ciążę. Jedynym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na fusydynę lub inny składnik leku.

Sugeruję zastosowanie się do zaleceń lekarza lub skonsultowanie tej dolegliwości w poradni chirurgicznej. Być może zainteresuje Panią odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchlizna-palca-dookola-paznokcia. O zastrzale może Pani przeczytać także w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zastrzal.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.