Co zrobić z wysokim tętnem przy niskim ciśnieniu?

Witam, mam niskie cisnienie a przy tym wysokie tetno (98/54, tetno 90-110), leki na obnizenie cisnienia pomogly na chwile nieznacznie. Wieksza poorawe zauwazylam po lekach uspokajajacych (belergot), ale niestety nie dam rady ich przyjmowac ze wzgledu na silne bole brzucha. Czuje ze wysokie tetno jest spowodowane nerwami, chociaz prowadze spokojny tryb zycia, zupelnie nie wiem skad u mnie taka nerwica i jak sobie z tym radzic, czy mozna bez lekow to okielznac?

Dzień dobry.

Rzeczywiście, tak jak Pani pisze, wysokie tętno - podobnie zresztą jak problemy z ciśnieniem - może mieć swoją przyczynę w zaburzeniach nerwicowych. Pisze Pani o spokojnym trybie życia, jaki prowadzi, i rozumiem, że może Pani się z tego powodu zastanawiać nad tym, dlaczego doświadcza Pani tego rodzaju objawów i skąd wzięła się w Pani przypadku nerwica.

Za zaburzenia nerwicowe odpowiada jednak wiele czynników i długotrwały silny stres jest tylko jednym z nich. Bardzo często osoby doświadczające tego rodzaju trudności nie potrafią jednoznacznie wskazać ich przyczyn. Określenie czynników odpowiedzialnych za wystąpienie i utrzymywanie się objawów nerwicowych jest najczęściej jednym z pierwszych zadań, jakie stawia sobie psychoterapeuta zajmujący się ich leczeniem.

Leczenie nerwicy bez pomocy leków jest oczywiście możliwe. Co więcej, jeśli chodzi o zaburzenia nerwicowe, zalecaną metodą ich leczenia jest nie farmakoterapia, a psychoterapia. Psychoterapia jest w przypadku nerwicy tak zwaną metodą leczenia z wyboru, czyli zalecaną przez medycynę jako najskuteczniejsza. Farmakoterapia powinna tu pełnić funkcję jedynie wspomagającą.

Zachęcam, by rozważyła Pani zgłoszenie się do psychoterapeuty, prywatnie lub w ramach NFZ.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog