Cukrzyca i nagłe chudnięcie

Witam! Moja mama ma 64 lata i choruje na cukrzycę od niedawna tzn ok pół roku.Jej mama czyli moja babcia także chorowała na tę chorobę oraz 3 siostry mojej mamy także mają cukrzycę.Problem polega na tym że od ok 2 miesięcy moja mama zaczęła gwałtownie chudnąć ok10 kilogramów.Jesteśmy zaniepokojone tym spadkiem wagi.Przyjmuje leki,cukier jej waha się w granicach 180-250,chociaż na parę dni temu rano na czczo miała 350.Proszę o radę.Pozdrawiam Agnieszka.

ponad rok temu

Opalanie a cukrzyca

Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może się opalać? Jak promieniowanie słoneczne wpływa na tę chorobę? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o zależności między opalaniem a cukrzycą.

Szanowna Pani,

Przede wszystkim kontrola glikemii w przypadku mamy jest niezadowalająca. Należy zmodyfikować leczenie, oczywiście pod kontrolą lekarza, który zajmuje się mamą. Proszę też zastanowić się, czy przestrzegana jest odpowiednia dieta, uboga w cukry proste oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym. Co prawda nie znam sprawności fizycznej Pani mamy, ale umiarkowana aktywność fizyczna również jest ważnym elementem kontroli choroby.

Chudnięcie rzadko towarzyszy cukrzycy typu 2, na jaki najprawdopodobniej cierpi Pani mama, choć oczywiście nie jest to wykluczone. Jednak ta postać choroby wiąże się zwykle z nadmierną masą ciała.

Według przedstawionych informacji ubytek jest rzeczywiście znaczny i nastąpił w krótkim czasie. Może on być objawem rozijającej się poważnej choroby. Nie chcę nic przesądzać, gdyż mam zbyt mało informacji, a jest to zbyt poważna sprawa. Koniecznie należy udać się z mamą do lekarza, który zbierze wywiad chorobowy, zbada fizykalnie i zleci badania dodatkowe.
Przed wizytą proszę zastanowić się czy chudnięciu nie towarzyszą inne objawy, np. pocenie się zwłaszcza w nocy, stany podgorączkowe, osłabienie etc.

Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych ale mało znanych i niedocenianych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy