Cukrzyca typu I a ćwiczenia fizyczne

Czy majac cukrzyce typu 1 moge uprawiac streetworkout? Mam wade wzroku -0,75 lecz nie mam powiklan cukrzycowych jezeli chodzi o narzad wzroku.Oczywiscie przed cwiczeniami bralabym pod uwage zmniejszenie dawek insuliny.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Prawidłowo kontrolowana cukrzyca t. 1 nie jest przeciwwskazaniem do tego rodzaju aktywności fizycznej. Tym bardziej, że weźmie Pani pod uwagę zmniejszenie dawek insuliny.

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń do uprawiania sportu przez pacjentów z cukrzycą. Jest to wręcz zalecane. Nawet wśród zawodowców są pacjenci z tą chorobą. Nie dalej jak w zeszły weekend podczas konferencji diabetologicznej w Berlinie miałem przyjemność poznać Amerykanina Phila Southerlanda, który zmaga się z cukrzycą od 7. miesiąca życia (sic!!) i stworzył zespół kolarski przygotowujący się do startu w Tour de France (!!!!). Proszę odwiedzic Facebook i odnaleźć Team Type 1. Co się tyczy Pani to koniecznie zalecam konsultację z prowadzącym diabetologiem gdyż uprawianie sportu to nie tylko odpowiednie modyfikacje dawek insuliny ale także szczególne monitrorowanie glikemii i odpowiedni dobór posiłków. Brak wiedzy w tym temacie może być niebezpieczne.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.