Cykl miesiączkowy a śluz

Mam 17 lat. Od 12 roku życia śluzuję. W wieku 14 lat dostałam pierwszą miesiączkę, natomiast śluz pojawia się u mnie codziennie. Co robić? Czy to normalne?

Witam serdecznie!

W okresie dojrzewania dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety - zmieniają się proporcje ciała, rosną gruczoły sutkowe, pojawia się owłosienie łonowe, a także pojawia się śluz. Jest on fizjologiczną wydzieliną z dróg rodnych, która o ile nie towarzyszą jej objawy takie jak świąd czy pieczenie, nie budzi naszych zastrzeżeń.

Odkąd zaczęłaś miesiączkować zapewne zauważyłaś, że wydzielina z dróg rodnych ma zmienną barwę i konsystencję. Tuż po okresie oraz przez 2 ostatnie tygodnie cyklu wydzielina jest biała, gęsta. W środku cyklu, przezroczysta i ciągliwa. W środku cyklu, w dniu owulacji wydzielina konsystencją przypomina białko jaja kurzego. Zmiany charakteru śluzu związane są z przemianami hormonalnymi, do których cyklicznie dochodzi u każdej miesiączkującej kobiety.

Podsumowując, jeżeli nie dostrzegasz u siebie nieprzyjemnych dolegliwości jak świąd, pieczenie, podbarwienia krwią, to nie masz powodów do obaw. W przypadku zauważenia u siebie jakiekolwiek z wyżej podanych objawów wskazana będzie wizyta u ginekologa.

Pozdrawiam!