Cytomegalia a starania o dziecko

Witam, mój lekarz ginekolog skierował mnie na badanie cytomegalii. Wyniki są następujące: IgG >500,0 U/ml, dodatni U/ml, Igm 1.49 COI dodatni COI. W grudniu poroniłam 7-tygodniową ciążę, puste jajo płodowe. W tym miesiącu miałam zacząć starania o kolejną ciążę. Proszę mi powiedzieć, czy są jakieś przeciwwskazania i czy mogłabym kolejny raz stracić ciążę, bo z tego, co wiem, mam cytomegalię. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście ma Pani obecnie aktywną postać cytomegalii (na co wskazuje podwyższone miano przeciwciał IgM). W takim przypadku zajście w ciążę w tej chwili nie jest zalecane - może powdować poronienie lub wadę wrodzoną u noworodka. Postępowaniem jest postawa wyczekująca, ponieważ u zdrowych ludzi, bez zaburzeń odporoności, nie ma w postaciach bezobjawowych wskazań do stosowania leków hamujących replikację wirusa. Zazwyczaj ponawia się badania np. po około 3 tygodniach. Dlatego porponuję zgłoszenie się do lekarza ginekologa, który zaproponuje dalsze postępowanie, a w razie wątpliwości może Panią skierować do Poradni Chorób Zakaźnych.

Przebyta cytomegalia nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, szacuje się że nawet 50-80% populacji przeszło zakażenie CMV. Jeżeli w grudniu miała Pani również aktywną postać choroby istnieje prawdopodobieństwo, że to była przyczyna poronienia. Poza tym wg wytycznych po poronieniu powinno być 6 miesięcy przerwy w staraniu się o kolejną ciążę, niektórzy ginekolodzy zalecają przerwę minimum 3-miesięczną.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o poronieniu - przyczyny i profilaktyka.

Serdecznie pozdrawiam!