Cytomegalia - czy mogę się nią zarazić?

Witam,
jestem w 14 tygodniu ciąży i nigdy nie zaraziłam się wirusem CMV. Mam bardzo częsty kontakt z osobą, która jest nosicielką tego wirusa "wirus uśpiony". Czy w związku z tym, istnieje ryzyko zarażenia się tym wirusem? Jak mogę się przed tym chronić?
Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Zdecydowana większość z nas miała kontakt z wirusem w ciągu swojego życia. U osób zdrowych, tzn. z nieupośledzonym układem immunologicznym i nie stosujących leków obniżających odporność np. glikokortykosteroidy, infekcja często ma charakter grypopodobny.

Jedynym pewnym sposobem na przekonanie się, czy nie doszło do zakażenia wirusem, jest oznaczenie swoistych przeciwciał w surowicy krwi.

Kontakt z osobą, która miała styczność z wirusem, jest zatem czymś bardzo powszechnym. Jeżeli jednak osoba ta zacznie chorować przewlekle lub zacznie przyjmować wspomniane powyżej leki, istnieje prawdopodobieństwo uaktywnienia się wirusa, co będzie się wiązało z ryzykiem dla Pani.

W takiej sytuacji konieczne będzie ograniczenie kontaktów do czasu porodu oraz oznaczenie swoistych przeciwciał przeciw CMV (badania te ma Pani rutynowo wykonywane w czasie ciąży - wynik ma Pani wpisane w kartę ciąży).

W przypadku świeżego zakażenia ginekolog włączy odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam