Cytomegalia co dalej?

Jestem w 11 tc i wyniki badań na CMV są następujące - IGM 1,52 dodatni, IGG 34,0 ujemny - zostałam wysłana do szpitala zakaźnego, jak ginekolog twierdził, na kontrole - okazało się, że to nie kontrola tylko kwalifikuje się do leczenia (wiadomo, że się tego nie leczy) gdyż awidność jest nieokreślona 0,3 i mam podejrzenie świeżego zakażenia. Lekarz nie jest w stanie mi powiedzieć jaki ma to wpływ na płód co jednoznaczne jest z brakiem gwarancji na urodzenie zdrowego dziecka.   Czy w takiej sytuacji mam prawo do bezpłatnych badań genetycznych? Czy badania genetyczne są w stanie wykryć choroby spowodowane wirusem cytomegalii? Czy kwalifikuje się do legalnego usunięcia ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Żaden lekarz, po przeprowadzeniu nawet najbardziej szczegółowych badań nie udzieli Pani gwarancji na urodzenie w pełni zdrowego noworodka. Zakażenie CMV w ciąży nie zawsze wiąże się z uszkodzeniem płodu i z pewnością nie powoduje zmian w materiale genetycznym. Zatem wykonanie badania genetycznego nie ma uzasadnienia. Istotne będzie ocenianie rozwoju płodu w badaniu usg. Samo świeże zakażenie CMV chwili nie jest wskazaniem do przerwania ciąży.