Czy cytomegalia mogła być przyczyną poronienia?

Dzień dobry! Mam pytanie odnośnie interpretacji wyniku cytomegalii. Poroniłam 16.06.2010, byłam w 5. tygodniu ciąży. Badanie krwi na obecność cytomegalii robiłam 23.06.2010 Wynik: CMV M(S) CMV IGM 0,11 Index wynik ujemny:indeks <0,85 wynik wątpliwy: indeks<=0,85 i <1.0 wynik dodatni:indeks>=1.0 CMV IGM (-) ujemny CMV G(S) CMV IGG 197,8 wynik ujemny: <6.0 wynik dodatni:>=6.0 Dodam, iż pracuję w przedszkolu. Czy ta choroba mogła zagrozić mojemu dziecku? Czy z tego powodu mogłam poronić? Dzień ostatniej miesiączki przypadał na 08.05.2010. Wiem, że z wyniku wiadomo, iz nie jest to świeża infekcja, ale czy istnieje choć małe prawdopodobieństwo, że to ona spowodowała poronienie? I czy można mniej więcej jakoś określić kiedy ją przechodziłam dokładnie? Albo z jakim prawdopodobieństwem czasowym w przeszłości? Czy jest ryzyko, że przy następnej ciąży choroba uśpiona może się uaktywnić? Proszę o odpowiedź. Dodam jeszcze, że ostatni czas był dla mnie bardzo wyczerpujący fizycznie i psychicznie, a także nękały mnie nawracające przeziębienia, których nie mogłam wyleczyć.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przedstawione wyniki nie wskazują, iż CMV mógł mieć wpływ na poronienie. Swiadczą o tym, że kiedyś przebyła Pani infekcję. Warto byłoby oznaczyć awidność przeciwciał, co pomoże w ustaleniu, kiedy przechodziła Pani zakażenie.
Proponuję, aby wówczas z tymi wynikami zgłosiła się Pani bądź do ginekologa, bądź do lekarza chorób zakaźnych w celu  określenia dalszego postępowania.

Dodam jeszcze, że utrata tak wczesnej ciąży związana jest z reguły z nieprawidłowościami w obrębie samego zarodka (np. zaburzenia genetyczne) a rzadziej bezpośrednio z infekcją.

Życzę powodzenia w staraniach