CYTOMEGALOWIRUS IgG

Witam, 10.03.2010 r. w szpitalu przeszłam zabieg łyżeczkowania, ponieważ okazało się na usg, że płód jest martwy od około 3-4 tygodni, 8.03.2010 r. był 12 tydz. ciąży. 12.04.2010 r. zrobiłam badania na toksoplazmozę i cytomegalię. Toksoplazmoza wyszła w porządku. Jednak cytomegalia nie. CMV IgM - 0,28 natomiast IgG - 250,0 U/ml. Badania wykonano testem firmy Abbott, metodą immunochemiluminescencyjną CMIA na aparacie Architect. Bardzo proszę napisać, co to oznacza, jak to zinterpretować? Czy to mogło być przyczyną poronienia? Czy istnieje zagrożenie przy kolejnej ciąży? Co należy dalej robić, jakie badania wykonać?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiadomo, jakie były miana przeciwciał przeciwko cytomegalii w momencie, kiedy doszło do obumarcia płodu. Dlatego nie można wykluczyć, że przyczyną poronienia była świeża infekcja cytomegalowirusem. Nie ma jednak także podstaw, aby koncepcję tę potwierdzić.

Wynik oznaczenia poziomu przeciwciał należy interpretować w oparciu o zakresy norm stosowane przez laboratorium, w którym było wykonane badanie. Najprawdopodobniej w chwili obecnej Pani wynik wygląda następująco: IgM - ujemny, IgG - dodatni. Świadczy to o zakażeniu przebytym w przeszłości (przeciwciała w klasie IgG utrzymują się we krwi do końca życia), które nie stanowi zagrożenia dla rozwoju płodu, jeśli w przyszłości zajdzie Pani w ciążę.

Przed planowaną kolejną ciążą najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który oceni, czy nie ma ku temu przeciwwskazań i wyjaśni wszystkie Pani wątpliwości.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.