Czy w tej sytuacji możliwe jest wykonanie makijażu permanentnego?

Witam. Miałam wykonane test płatkowe na plecach, okazało się ze mam uczulenie na barwnik tekstylny a mianowicie błękit zawiesinowy. Cz w tej sytuacji możliwe jest wykonanie makijażu permanentnego? Tam również są barwniki. Lingwistka twierdzi ze barwniki użyte do pigmentacji to zupełnie inne barwniki od tych używanych w tekstyliach. Prosze o odpowiedz czy mogę bezpiecznie wykonać makijaż permanentny ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku wykrycia uczulenia na barwnik tekstylny, w tym przypadku błękit zawiesinowy, nie jest potwierdzone, że reakcja alergiczna wystąpi po kontakcie z barwnikami używanymi podczas wykonywania makijażu permanentnego brwi, ponieważ do jego wykonania używane są rzeczywiście inne substancje. Pomimo tego istnieje ryzyko wystąpienia uczulenia, zwłaszcza u osób, które posiadają je na inne czynniki, w związku z tym warto wykonać próbę uczuleniową na stosowane preparaty poprzez wpuszczenie ich pod skórę najczęściej w niewidocznym miejscu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/microblading

https://portal.abczdrowie.pl/skora-wrazliwa-jak-wykonac-na-niej-makijaz

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.