Czas skuteczności wkładki miedzianej wewnątrzmacicznej

Witam, jak długi jest okres zabezpieczenia przed ciążą w przypadku wkładki miedzianej, założonej na okres 5 lat?termin, w którym powinnam usunąć dotychczasową minął 24 października. Czy nadal jestem jeszcze zabezpieczona?

Producent zapewnia skuteczność do terminu jej działania. W tym przypadku 5 lat. ale nie ma czegoś takiego, że na drugi dzień po 5 latach jest nieskuteczna. Co do skuteczności wkładek miedzianych mam własne, negatywne zdanie ale nie będę tego wygaszał na forum.