Czerwona barwa moczu po zjedzeniu buraków a cieknące jelito

Na wykładach dietetyka oraz lekarza internisty, podczas jednego z turnusów oczyszczających usłyszałam, że czerwona barwa moczu po zjedzeniu buraków jest przyczyną "cieknących" jelit. Czy mogliby Państwo wyjaśnić rzeczywisty mechanizm czerwonego moczu z punktu medycznego po spożyciu buraków?

Pacjenci z nadwrażliwościami pokarmowymi wcale nie sikają na różowo - proszę nie brać pod uwagę tych informacji.