Czerwona skóra po przebywaniu na słońcu

Wczoraj pierwszy raz w wakacje wyszedłem na słońce w celu typowego opalania się, zapomniałem jednak posmarować się czymkolwiek. Byłem na słońcu w godzinach około południa, przez około 2 godziny, Mam teraz czerwoną skórę w bardzo dużych fragnebtach. co najlepiej z tym zrobić, można smarować to kremami żeby zredukować oparzenia? Czy takie jednorazowe przebywanie na słońcu może zwiększyć ryzyko raka skóry, czy jest czego się obawiać?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Robert Jan Chmielewski
Lek. Robert Jan Chmielewski Chirurg, Warszawa
63 poziom zaufania

Jeżeli skóra jest tylko czerwona i bolesna to jest to poparzenie słoneczne 1 stopnia. Może Pan robić zimne okłady lub kupić w aptece np. panthenol i nim smarować skórę. Pojedyncze przebywanie na słońcu nie zwiększa raptownie ryzyka raka skóry tylko ciągła powtarzana ekspozycja na słońce. Oczywiście trudno jest tego uniknąć, stąd konieczność stosowania kremów z filtrami (SPF) co radzę robić w przyszłości.

Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz Dermatolog, Katowice
100 poziom zaufania

Proszę użyć panthenol w sprayu lub żelu, mocno następnie nawilżać skórę. Można również użyć kremu łagodzącego po opalaniu.

Lek. Małgorzata Ornatowska
Lek. Małgorzata Ornatowska Dermatolog, Kraków
70 poziom zaufania

Prosze kupić w aptece B- panten i smarować oparzenia, na to można nakładać z firmy Cetaphil Suntivity Repair balsam i nosić luźne ubranie. Nie musi się Pan obawiać ryzyka raka skóry.

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty