Czerwona swędząca plama, która po paru dniach łuszczy się i znika

Witam, od jakiegoś czasu po lewej stronie szyi pojawia się czerwona swędząca plama, która po paru dniach łuszczy się i znika. Jaki może być powód powracania tego uczelnia ? Nigdy wcześniej tak nie miałam, a od ok. 1-2 miesiące plama znika i pojawia się za jakiś czas. Nie zmieniałam ostatnio nic w diecie, może jedynie jem więcej białka. Mam niedoczynność tarczycy (hashimoto) i od 2 lat biorę Letrox 75 oraz od 3 miesięcy tabletki antykoncepcyjne. Nie wiem jednak czy może to mieć jakiś związek.

Witam. Osoby, które chorują na jedną chorobę autoimmunologiczną mogą też zachorować na inne z tej grupy,mogą, ale nie muszą, mają większe predyspozycje. Do nich zaliczamy cukrzycę, problemy ze stawami (reumatoidalne), celiakie i niestety łuszczycę. Warto było by skonsultować się z dobrym dermatologiem w momencie gdy zmiana znów wystąpi w celu wykluczenia tej choroby. Oczywiście może to być też inny problem, w momencie brania tabletek antykoncepcyjnych wątroba jest bardziej przeciążona, a osoby z Hasimoto też mogą mieć gorszą detoksykację organizmu, warto ją wspomóc stosując dziennie 1 łyżeczkę ostropestu plamistego (mielony lub w ziarnie i zmielony). Proszę zaobserwować czy zmiany nie pojawiają się w momencie gdy w Pani życiu jest większy stres?