Dlaczego skóra łydki się łuszczy?

Witam, od jakiegoś miesiąca mam łuszczącą się 2-3cm plamkę na przodzie łydki. Strasznie swędzi. Czy to może być łuszczyca albo jakiś liszaj? Dodam tylko, że jakiś ponad rok temu miał to samo ale na drugiej nodze, nawet na tej samej wysokości łydki, zniknęło po 2 tygodniach. Tym razem jednak długo trzyma, zrobiła się nawet taka twarda skorupa, bo czasem nie mogę się powstrzymać od drapania

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Łuszczące się zmiany skórne mogą mieć różne podłoże i powstawać na skutek pewnych sytuacji. Swędzące plamy, ulegające łuszczeniu pojawiają się zazwyczaj: na twarzy, głowie, rękach, nogach, ale również na całym ciele.

Do ich rozwoju mogą przyczynić się: czynniki atmosferyczne, alergeny oraz takie choroby jak atopowe zapalenie skóry, grzybica, czy łuszczyca. Często taka zmiana wynika z kontaktu skóry z detergentem bądź kosmetykiem, zawierającym uczulające składniki.

Nie napisała Pani, czy miejsce wokół zmiany jest zaczerwienione, cieplejsze, i czy występują na przykład krostki? Z opisu tej dolegliwości można by przypuszczać, że może Pani cierpieć na takie schorzenia jak: grzybica, łupież pstry lub łuszczyca.

Grzybica, jako choroba zakaźna objawia się swędzącymi, łuszczącymi i przesuszonymi plamami. Wokół mogą powstawać grudki i pęcherzyki. Łupież pstry natomiast ukazuje się w postaci suchych plam o barwie beżowej lub różowej. Ulegają one odbarwieniu pod wpływem działania słońca.

Łuszczyca zaś występuje w postaci suchych, swędzących plam, które są odgraniczone od obszaru zdrowej skóry. Zlokalizowane są głównie w okolicach kolan, łydek, łokci i plecach. Choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć, są natomiast długie momenty poprawy. Nie jest ona też zaraźliwa.

Proponujemy skontaktować się z lekarzem dermatologiem w celu ustalenia przyczyny Pani dolegliwości. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.

Bardzo ważne jest codziennie nawilżenie skóry emolientami i preparatami przeznaczonymi do skóry suchej i atopowej.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca

https://portal.abczdrowie.pl/lupiez-pstry-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/grzybica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.