Częste awarie aparatu ortodontycznego

Dzien dobry, od 11 miesiecy mam staly aparat ortodontyczny. Pierwsza awarie po 3 dniach kiedy odpadl mi zamek. Kolejna to pierscien po 7 miesiacach. Po 10 miesiacach od zalozenia odkleil mi sie kolejny zamek co wiazalo sie z kolejnym stresem i kosztem. Zamek zostal doklejony 10 dni temu i dzis znow sie odkleil. Chcialam zapytac czy tak czeste awarie czesto sie zdarzaja u pacjentow czy tylko ja mam takiego pecha? Pozdrawiam

Dzień dobry!
Podobne "awarie" maja miejsce w trakcie leczenia ortodontycznego. Ma na to wpływ wiele czynników.
Przede wszystkim wyjściowy stan uzębienia, wada zgryzu oraz parafunkcje (niewłaściwe fizjologii jamy ustnej przyzwyczajenia, np. nagryzanie ołówka, paznokcia, policzka itp.).
Ważny jest rodzaj aparatu (zamków), dodatkowe elementy czynne, takie jak gumki, wyciągi, sprężyny itp.
Trzeba zwrócić uwagę na dietę oraz możliwe "węzły urazowe" (uderzanie w podstawę zamka zębem przeciwstawnej szczeki).
Ostatecznie jakość utrzymania zamków i pierścieni jest uzależniona od właściwego doboru i aplikacji "kleju" (systemu wiążącego).
Szybkie odklejenie zamka - w czasie krótszym niż 7 dni, może być potraktowane w ramach gwarancji, ale opinie jednak należy pozostawić lekarzowi. Bo tylko on jest w stanie określić przyczynę awarii.
Z życzeniami zdrowia, Konstanty Sławecki!

Wszystko zależy od rodzaju oraz stopnia wady oraz od rodzaju aparatu. Proszę wziąć pod uwagę, że cały układ żucia ( zęby, dziąsła i przyzębie ) cały czas "pracują" i "ruszają się" - do tego siły, które przesuwają zęby. Odklejanie zamków się zdarza, pierścieni również.
Jeśli ma Pani wątpliwości najlepiej zapytać swojego lekarza prowadzącego.