Czy 116/70 u 20-latka to prawidłowe ciśnienie?

Mam 20 lat, jestem osobą szczupłą i prowadzę aktywny tryb życia. W mojej rodzinie wiele osób cierpi na nadciśnienie, dlatego pod tym względem jestem obciążona genetycznie. Dlatego staram się regularnie kontrolować swoje ciśnienie i prowadzić zdrowy styl życia. Chciałabym się spytać, w jakich granicach mieści się prawidłowe ciśnienie i prawidłowy rytm serca dla osoby w moim wieku. Czy ciśnienie  116/70  i puls 92, które mam obecnie są dla mnie prawidłowe. Czy jeżeli rodzice leczą się na nadciśnienie, to ja również będę kiedyś miała taki problem? Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Małgorzata

Magdalena Mroczek

Prawidłowe ciśnienie krwi to poniżej 140/90 mmHg. Najnowsze normy mówią, że ciśnienie do którego powinno się dążyć to 120/80 mmHg. Normy pulsu to 60-100. Pani wyniki mieszczą się więc w normie.

Nadciśnienie tętnicze jest problemem szeroko występującym. Szacuje się, że 36 proc. społeczeństwa w Polsce ma nadciśnienie tętnicze, około 9 proc. o tym nie wie. Chociaż nie znaleziono genów, które bezpośrednio odpowiadają za rozwój nadciśnienia, to nie można wykluczyć czynnika dziedzicznego. Dlatego w Pani przypadku należy regularnie kontrolować ciśnienie, tak aby, przy nadciśnieniu, móc działać szybko. Należy oczywiście prowadzić aktywny tryb życia, zapobiegać otyłości, zdrowo się odżywiać. Warto też sprawdzić poziom cholesterolu, poszczególnych jego frakcji i trójglicerydów. Wartości tych parametrów mogą być podwyższone w niektórych chorobach występujących rodzinnie, które pośrednio wiążą cię z nadciśnieniem.

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia rośnie wraz z wiekiem. Dlatego należy w Pani przypadku dość często przeprowadzać pomiary. Przy stwierdzeniu nadciśnienia należy spożywać pokarmy ubogie w sól, unikać nadwagi i prowadzić aktywny tryb życia. Warto też odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie lekami przeciwko nadciśnieniu. Może się tym zająć lekarz rodzinny. Jeśli nadciśnienie jest odpowiednio leczone i kontrolowane, nie jest choroba groźną i nie ma powodu do obaw.

Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do groźnych powikłań, do których należą m.in udar czy nieodwracalne zmiany zachodzące w sercu.