Co może oznaczać wysokie ciśnienie męża?

Witam, chciałabym opowiedzieć o problemie mojego męża. Mąż ma 25 lat, jest zdrowym, silnym mężczyzną. Zdrowo się odżywia, biega oraz ćwiczy na siłowni, nie bierze żadnych suplementów, śpi przeważnie 7 godzin dziennie. Jego problemem jest wysokie ciśnienie skurczowe. Przeważnie wynosi ono ok. 140-150, niezależnie od pory dnia. Ciśnienie dolne jest w normie - ok. 70-80, puls ok. 60. Mąż chodził już kilkakrotnie do lekarza rodzinnego, ten tylko zmieniał mu tabletki na ciśnienie, brał już 4 rodzaje tabletek, żadne nie pomogły nawet w małym stopniu. Czy powinien wykonać jakieś badania? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Wojciech Zygmunt

Najprawdopodobniej jest to pierwotne nadciśnienie tętnicze, które można opanować lekami. Jednak zważywszy na zdrowy tryb życia i wiek trzeba wziąć pod uwagę możliwe wtórne nadciśnienie tętnicze. W celu wykluczenia przyczyn nadciśnienia tętniczego polecam wykonać wizytę u lekarza doświadczonego w leczeniu nadciśnienia (hipertensjologa) i wykonać badania: TSH, kreatynina, mocznik, elektrolity, lipidogram, USG jamy brzusznej z badaniem dopplerowskim naczyń nerkowych, oznaczenie katecholamin w moczu, badanie tętna i ciśnienia na kończynach dolnych. Powinno to dostarczyć wystarczających informacji by potwierdzić/wykluczyć nadciśnienie wtórne. Pozdrawiam i życzę zdrowia.