Wysokie ciśnienie, trudności z oddychaniem i pieczenie w mostku

Witam!

Mam 25 lat. Od 5 dni miewam niepokojące objawy. Miałem wysokie ciśnienie 150/100 puls 95 lub 145/98 puls 90. Pieczenie za mostkiem i trudności z oddechem zwłaszcza rano. Dodam, że nie miałem nigdy problemów z sercem. Rok temu miałem robione RTG klatki piersiowej i wszystko było ok. Badania krwi z przed 2 miesięcy od wystąpienia objaw w normie. Pani doktor zaleciła zrobić dno oka i brać bardzo małą dawkę leku na nadciśnienie. Jako że na dno dostanę się za 2 tygodnie bardzo się martwię, bo mimo że ciśnienie już spadło 120/76 puls 67 to i tak rano mam problem z oddechem (oddychając czuje jakby to powietrze nie było tak wydajne jak z przed tego stanu i ciągle mi go brakuje).

Pieczenie nie jest jakieś bardzo silne, ale bardzo długo trwa. Problem z oddechem tylko rano. Bardzo dużo piję piwa (2- 3 dziennie) a przez 3 dni przed objawami zacząłem jeździć do pracy rowerem. Nie sądzę żebym się strasznie przemęczył wtedy. Bardzo bym prosił o pomoc.

Witam!

Nadciśnienie tętnicze u młodych osób w przeciwieństwie do nadciśnienia u osób starszych jest często wtórne do innych chorób. Dlatego bardzo ważna jest diagnostyka. Konieczne jest wykluczenie chorób nerek, wad serca oraz zaburzeń hormonalnych. Bardzo ważnym czynnikiem jest również stres, zaburzenia lękowe (nerwica). W tej sytuacji konieczne jest wykonanie kilku badań: EKG, morfologia krwi, badanie ogólne moczu, OB, CRP, zdjęcie RTG klatki piersiowej (aktualne), USG jamy brzusznej, TSH, mocznik, kreatynina, bilirubina, aminotransferazy, ECHO serca. Ocena dna oka jest bardzo ważnym badaniem, gdyż pozwala ocenić ewentualne zmiany w obrębie naczyń siatkówki. Takie zmiany mogą powstawać przy długotrwałym, nieleczonym nadciśnieniu. Proponuję pozostać pod opieką lekarza (najlepiej internisty) w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki. Niestety nie opisał Pan dokładnie wykonanych badań laboratoryjnych, przez co niemożliwe jest wykluczenie niektórych przyczyn w tej chwili. W przypadku nie zostanie wykryta konkretna przyczyna problemu, wówczas można skłaniać się ku rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego. W tej chwili najważniejsza jest dokładna diagnostyka.

Pozdrawiam serdecznie!