Czy 4 mm zwapnienie kości związane jest ze szpiczakiem?

Witam. U mojego taty 2 m-ce temu zdiagnozowano szpiczaka mnogiego. Wycięto mu guza nosogardła, którego wynik biopsji umożliwił postawienie takiej diagnozy. Tata nie ma żadnych innych objawów choroby. Czuje się dobrze, a wyniki krwi, moczu oraz szpiku ma bardzo dobre. Lekarze przypuszczali, iż może to być szpiczak umiejscowiony. Po wykonaniu badania PET CT znaleziono jedynie jedno 4mm ognisko kalcyfikacji w nasadzie bliższej kości udowej. Czy to oznacza, że jest to jednak szpiczak uogólniony? Czy możliwe, że zwapnienie to nie ma związku ze szpiczakiem? Bardzo proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przebiegu szpiczaka charaketrystyczne są w kościach ogniska osteolityczne, tzn. zmiany ubytkowe tkanki kostnej. Ognisko kalcyfikacji, oznacza jej sklerotyzację, czyli zwapnienie. Etiologia takich zaburzeń może być różna - występuje w niektórych nowotworach, ale też np. w oddzielającej martwicy kostno-chrzęstnej - może być jej pozostałością.

Badanie PET CT gdyby były inne ogniska nowotworowe - ujawniło by to, ponieważ jest to badanie całościowe. W celu rozpoznania guza odosobnionego należy wykazać: pojedyncze ognisko, prawidłowy obraz szpiku w biopsji aspiracyjnej i trepanobiopsji, prawidłowe badanie rtg kości (tu zastąpione dokładniejszym badaniem PET), bez niedokrwistości, hiperkalcemii lub upośledzenia czynności nerek, nieobecność lub małe stężenie monoklonalnej immunoglobuliny w surowicy lub moczu.

Oczywiście przedstawiony wynik należy skonsultować z lekarzem.

serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!