Czy te objawy wskazują na szpiczaka?

Pozdrawiam! Choruję na tarczycę, jestem po operacji od 1997 roku. Pół roku temu miałam TSH 18. Teraz jest 5,6. Mam arytmię, nadkomorowe migotanie przedsionków. Czuję ciągłe zmęczenie, ból w kościach, coraz częściej wypada mi coś z rąk - bolą mnie stawy i kręgosłup. Mam bardzo suchą skórę i pękają mi paznokcie wzdłuż. Zrobiłam morfologię: WBC 3,98; MPV 12,4; NEU 2,27; lym 1,34; Wapń całkowity 10,8. Reszta wyników podstawowych mieści się w normie. Czytając interpretację wyników w necie sugestia padła na szpiczaka. Moja mama zmarła na szpiczaka, więc trochę miałam do czynienia z tą chorobą. U niej rozpoznana została gdy miała 75 procent zaawansowania choroby, trwało to tylko 3 miesiące. Proszę mi powiedzieć, czy moje podejrzenia mogą być prawidłowe? Co powinnam zrobić by się przebadać, czy mam początki tej choroby?

Witam! Niektóre z opisanych dolegliwości rzeczywiście mogą nasuwać podejrzenie szpiczaka mnogiego, jednakże bardziej przemawiają za niedoczynnością tarczycy. Taka przyczyna wydaje się być najbardziej prawdopodobna. Wyrównanie czynności tarczycy o czym będzie świadczyć prawidłowa wartość TSH powinno przynieść ustąpienie lub zmniejszenie dolegliwości. W przypadku gdy objawy kostne będą ciągle obecne, proponuję skonsultować dolegliwości z internistą najlepiej hematologiem. Załączone wyniki badań nie są niepokojące i znajdują się na granicy normy (w odniesieniu do standardowych norm). W przypadku szpiczaka mnogiego zmiany mogą być widoczne w morfologii krwi (niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość), badaniu ogólnym moczu (łańcuchy lekkie immunogloulin), stężeniu wapnia (wzrost), proteinogramie (białko monoklonalne), OB (znacznie przyspieszony opad), CRP, LDH, zdjęciu RTG kości (zmiany osteolityczne). Najważniejszym i decydującym badaniem jest biopsja szpiku w której stwierdza się plazmocyty (powyżej 30% komórek jądrzastych). Podsumowując, proponuję pozostać pod kontrolą endokrynologa. W przypadku utrzymywania się dolegliwości pomimo wyrównania czynności tarczycy warto skonsultować problem z hematologiem (internistą). Pozdrawiam serdecznie!