Czy Amol zaszkodził ciąży?

Witam Jestem w 15tyg ciąży i mam katar. Co pierwsze to pomyślałam o inhalacji. Zrobiła ją juz 4 razy, ale z dodatkiem Amolu. Pytanie moje brzmi : czymogło to zaszkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Amol to tradycyjny lek, który może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Doustnie przyjmuje się go w celu złagodzenia dolegliwości trawiennych, natomiast zewnętrznie używa się go między innymi przy objawach przeziębienia.

Ze względu na wysoką zawartość etanolu nie zaleca się wewnętrznego stosowania Amolu w ciąży i podczas karmienia piersią. W ulotce leku mowa jest również o braku danych klinicznych dotyczących stosowania preparatu przez ciężarne.

Wspomina jednak Pani o zastosowaniu inhalacji, a ta nie powinna negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży. W przyszłości warto jednak jeszcze dopytać o to lekarza prowadzącego.

Podobne pytania o szkodliwość Amolu w ciąży pojawiały się już w naszym serwisie. Odpowiedzi na nie znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-inhalacje-amolem-mogly-zaszkodzic-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-stosowac-amol-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.