Czy antybiotyk Amoksiklav zahamuje tężec?

Witam. 2 tyg temu niefortunnie podwinela mi się noga pod pedal od roweru i tarcie było o asfalt. Rana się goi, ale nadal jest obrzęk i mały wysięk ropy. Od tyg przyjmuje Amoksiklav aleobawiam się o zakażenie tezcem. Nie mam objawów ale szczepiona też nie byłam w ostatnim czasie. Czy ten antybiotyk AMOKSIKLAV 875mg hamuje tego rodzaju choroby? Rana była od razu przemyta osceniseptem

Lek. Paweł Szadkowski

W przypadku tężca najczęściej stosuje się Metronidazol i właściwe oczyszczenie rany. W przypadku takiej rany należy również otrzymać ludzką antytoksynę tężcową. Amoksiklav nie jest lekiem z wyboru w leczeniu tężca.
Objawy wczesne tężca to m.in. niepokój, złe samopoczucie, wzmożone napięcie mięśni - sztywność, poty.
Skoro minęło już tyle czasu, tężec jest mało prawdopodobny (okres wylęgania to zwykle 7 dni, choć może być dłuższy). Gdyby coś Panią niepokoiło, proszę się udać do lekarza.