Czy antybiotyk może dostać się do nasienia?

Dzień dobry. Czy jeśli mój mąż bierze antybiotyk z powodu zapalenia gardła i pod koniec leczenia (np. w ostatnim dniu brania antybiotyku) poczuje się już lepiej i dojdzie między nami do współżycia to może dojść u mnie w pochwie do wybicia pałeczek kwasu mlekowego? Jednym słowem, czy w antybiotyk przenika do spermy? Jestem po wieloletniej walce z infekcjami intymnymi, od 1,5 roku mam spokój, stosuje liczne dawki probiotyków doustnych i dopochwowych i nie chciałabym, aby nastąpił nawrót. Akurat mamy od dawna zaplanowany wyjazd we dwoje. Czy lepiej w takiej sytuacji odpuścić seks? Pozdrawiam i proszę o odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

antybiotyki doustne mają to do siebie, że przenikają do większości komórek organizmu, dlatego ich stosowanie daje tak szybkie i dobre efekty. W przypadku Pani partnera faktycznie mogło dojść do przenikania antybiotyku do nasienia. Przez to jakość nasienia spada i ilość plemników zdolnych do zapłodnienia ulega zmniejszeniu. Kontakt nasienia z florą bakteryjną pochwy niekoniecznie musi oznaczać zniszczenie jej i doprowadzenie do rozwoju infekcji u Pani. W obecnej sytuacji, kiedy oboje Państwo wyjeżdżacie, to warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie przez około 7 dni lub faktycznie prowadzić abstynencję. Ponadto możecie oboje stosować probiotyki dalej. Pani dopochwowo, a mąż zgodnie z tym, co zalecił lekarz podczas rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Zachęcamy zatem do przemyślenia sytuacji i przyjęcia opcji najbardziej dla Państwa bezpiecznej i korzystnej. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/polykanie-nasienia-charakterystyka-nasienia-bezpieczenstwo-smak-nasienia

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-spermy

https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.