Czy antybiotyk może zmniejszyć ochronę antykoncepcyjną krążka NuvaRing?

Witam, podjęłam kurację antybiotykiem Tetracyclinum TZF (250 mg) z powodu kłopotów z cerą. Jednocześnie stosuję antykoncepcję hormonalną - krążek dopochwowy NuvaRing. Znajduję sprzeczne informacje od lekarzy dotyczące tego, czy antybiotyk może zmniejszyć ochronę antykoncepcyjną NuvaRing. Czy można w tej sprawie powiedzieć coś na pewno?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Teoretycznie tetracykliny nie obniżają skuteczności krążka antykoncepcyjnego. Dla pewności warto jednak stosować dodatkowe zabezpieczenie.