Zmiana krążka na tabletki antykoncepcyjne

Dzień dobry, od lutego 2011 do lutego 2012 przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne Marvelon (0,15 mg dezogestrelu i 0,03 mg etinylestradiolu). Następnie zmieniłam sposób zabezpieczenia na NuvaRing, system terapeutyczny dopochwowy, (120 mcg + 15 mcg). W maju, po normalnych dwóch tygodniach stosowania, tj. czwartek 3.05 - 24.05 zmuszona byłam wyjąć krążek i po konsultacji z ginekologiem dokończyłam 21-dniowy cykl stosowania hormonów właśnie siedmioma tabletkami Mavrelonu. W środę 23 przyjęłam zatem ostatnią z tych siedmiu. 26.05 dostałam okres, tak jak zwykle, i po siedmiu dniach przerwy - czwartek - 31.05 zaczęłam stosować Marvelon. Zastanawiam się czy skuteczność antykoncepcji jest zachowana i jaka jest ewentualna szansa na nieplanowaną ciążę, gdyż dziś 5.06. współżyłam i nie jestem pewna co do prawidłowego zabezpieczenia prezerwatywą. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam! W przypadku zmiany antykoncepcji typu NuvaRing na doustną antykoncepcję hormonalną, należy liczyć się ze zmniejszeniem skuteczności antykoncepcyjnej w czasie obecnego cyklu. W ocenie tej sytuacji należy uwzględnić to, kiedy została przyjęta tabletka antykoncepcyjna. Jeśli miało to miejsce przed lub w momencie wyjęcia krążka to prawdopodobnie tabletka wchłonęła się w ciągu 3 godzin i antykoncepcja została zachowana. Jeśli jednak wchłonięcie tabletki nastąpi w czasie powyżej 3 godzin od wyjęcia krążka to należy liczyć się ze zmniejszeniem ochrony antykoncepcyjnej do końca cyklu. Od następnego regularnie rozpoczętego i stosowanego opakowania można cieszyć się już pełną ochroną antykoncepcyjną. W opisanej sytuacji można powiedzieć, że ochrona powinna być pełna, a ryzyko ciąży jest takie jak przy regularnej antykoncepcji. Pozdrawiam serdecznie!