Czy antykoncepcja awaryjna mogła uszkodzić płód?

Witam! W 17 h po stosunku wzięłam Escapelle, która miała zadziałać, lecz zaszłam w ciążę. Jestem w 8tc. Na początku ciąży miałam plamienia, niewielkie, myślałam, że rozpoczyna się miesiączka, lecz plamienia powoli ustawały. Ciąża rozwija się prawidłowo: przyrost betaHCG prawidłowy i badania kontrolne razem z usg też w normie na tym etapie ciąży. Dodam jeszcze, że w dzień przypadający na miesiączkę miałam znowu plamienia, które ustały po Duphastonie. W związku z zażyciem tej tabletki umieram ze strachu, czy miała ona wpływ na płód, czy w jakiś sposób mogła go uszkodzić. Czy należałoby zrobić jakieś dodatkowe badania? Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!
Niestety tabletka alarmowa nie jest 100% skuteczną metodą zabezpieczenia. Nawet szybkie jej zastosowanie nie gwarantuje oczekiwanego efektu.
W przypadku niezadziałania tabletki alarmowej wskazane jest poinformowanie lekarza prowadzącego ciążę o zaistniałej sytuacji. Lekarz przeprowadzi dokładne badania prenatalne. Podstawowym badaniem nadal pozostaje jednak USG. Niestety na tym etapie ciąży niemożliwe jest określenie ewentualnego wpływu tabletki na rozwój organów. To będziemy mogli określić dopiero podczas badania połówkowego, wykonywanego między 18 a 22 tygodniem ciąży. Jeżeli na tym etapie ciąży lekarz nie zauważył większych nieprawidłowości to wydaje się, że wszystko zakończy się pomyślnie. Ukończenie 12 tygodnia ciąży będzie tu największym czynnikiem rokowniczym dla utrzymania ciąży.
Opisywane plamienia wymagają wizyty u ginekologa. Konieczne jest przeprowadzenie badania ginekologicznego, które pozwoli ustalić etiologię dolegliwości. Ze względu na czas występowanie krwawień istnieje podejrzenie, iż należy Pani do grona kobiet, które krwawią przez cały pierwszy trymestr mimo zapłodnienia. Warto zapytać mamy, czy sama nie miała podobnych dolegliwości.
Pozdrawiam