Czy antykoncepcja jest dobrym sposobem na uregulowanie cyklu?

Witam, mam 15 lat od 4 lat mam miesiączkę, niestety nie jest regularna. Mam ją co 4 lub 6 miesięcy. Parę miesięcy temu byłam u ginekologa, ale on powiedział, że wpływ ma na to również stres. Jednak ja wolałabym zażywać tabletki. Co Pani Dr. o tym myśli? Czy to jest dobry pomysł na uregulowanie miesiączki? Pozdrawiam, Paula.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności niezbędne będzie wszczęcie diagnostyki zaburzeń miesiączkowania. Stres, owszem, wpływa na wydłużenie cyklu, ale nie powinno być aż czterokrotne. Tak nieregularne miesiączki koniecznie muszą być zdiagnozowane. Najczęstszą przyczyną tego typu problemów są zaburzenia hormonalne. Warto więc skonsultować się z ginekologiem endokrynologiem, ewentualnie ginekologiem.

Decyzję o przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych będzie można podjąć dopiero po wykonaniu wszystkich badań.

Pozdrawiam